17 Haziran 2014 Salı

Pinti Kral Sezon Sonu - "Mobbing"

"İşyerinde psikolojik taciz süreci içinde en büyük zararı gören mağdur bireydir. Kasıtlı ve sistemli olarak tekrarlanan psikolojik baskıların etkileri, birey üzerinde yavaş yavaş oluşan birikimli zararlar şeklinde ortaya çıkar. Mobbing sürecinin birey üzerinde ekonomik ve sosyal yönden önemli zararları vardır. Bozulan ruhsal ve fiziksel sağlığın tedavisi için yapılan harcamalar ve bireyin işten ayrılması sonucunda düzenli bir kazancın yok olması, uğranılan zararların ekonomik boyutudur. 


Bireyin uğradığı sosyal zararlara bakıldığında ise, öncelikle sosyal imajının zedelendiği gözlenir. İşyerinde dışlanmış ve mesleki kimliğini yitirmiş birey, zamanla sosyal çevre ve aile çevresindeki yerini de yitirmektedir. İşyerinde yaşadığı dışlanma sonrasında sosyal çevresinde de benzer davranışlara maruz kalması sonucunda, olan bitenlerle ilgili kendi kendine bir açıklama getiremez ve her şeyin suçunu kendinde arar. Daha sonra kendini tam bir yalnızlık içinde bulur. İşte bu dönemde, sağlığıyla ilgili olumsuzlukları da hissetmeye başlar.

Bireyin ruhsal ve fiziksel sağlığı üzerinde oluşan zararlar, ekonomik ve sosyal sonuçların oluşturduğu tablodan çok daha vahimdir. Sistemli uygulanan psikolojik terörün, kurbanın sağlığı üzerinde yapmış olduğu etkilerin acımasız sonuçları, zamanla kendini gösterir: Depresyon, panik atak krizleri şeklinde ortaya çıkan anlamsız korkular ve heyecanlar, yüksek tansiyon, taşikardi, dikkati toplayamama, ellerin terlemesi ve titremesi, yersiz sıcak basma veya üşüme duygusu, titreme, boğazda düğüm veya hava açlığı hissetme, baş ağrıları, başta ağırlık hissetme, sırt ağrıları, bağışıklık sisteminde düşüş, mide-bağırsak rahatsızlıkları, terkedilmişlik duygusu, iştahsızlık, zayıflama, deri üzerinde döküntüler ve kaşıntılar, vb.
Daha az sıklıkta rastlanan ve daha ağır olgularda ise, mağdur bireylerde bir çeşit “travma sonrası stres bozukluğu” ortaya çıkabilir. Stres yapıcı olgunun ortadan kalkmasına rağmen, bireyin duygusal dünyasında, özel yaşamında hissedilen bozuklukla birlikte, bireyde izlenen rahatsızlıkların kronikleştiği görülür."

Doç. Dr. Pınar Tınaz - "Mobbing İş Yerinde Psikolojik Taciz" isimli makaleden alıntıdır. Makalenin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

O kadar güzel bir tanımlama yapılmış ki, nasıl özetlesem bilemedim, bu nedenle büyük bir alıntı yaptım makaleden. 


Pinti Kralımın yüzüne tükürmeden işten ayrıldığım için kendimi tebrik ediyorum :) Çalıştığım dönem içerisinde mesleki anlamda pek çok şey öğrenmenin yanı sıra, insanlar hakkında genel kanı ve düşüncelerimin negatife dönüşmesine neden olan diyaloglar yüzünden, keşke ilk gün kaçsaymışım diyorum. Ama ne yazık ki, ay sonunda ödenecek faturalar ve işsiz üniversite ordusunun akın akın çoğalması gözümü korkuttuğu için yapamadım.

Bu gün aylar sonra ilk defa eve gelirken kendimi rahatlamış hissettim :) Mümkünse yarın ne olacağını düşünmeden uyumak ve yarın ne olduğuna bakmak niyetindeyim :) 

Bana şans dileyin. Sevgilerimle...


18 yorum:

 1. Şans her zaman seninle olsun :)
  Atom karıncayıda sevdim (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Ben de çok severimm :)

   Sil
 2. şansın açık olsun,rahat rahat uyu:)dinlen:)daha iyisini bulacaksın,onlar hep aynı olacak ama sen değişeceksin ve seni etkilemesine izin vermeyeceksin.
  çok güzel bir iş çok yakında seninle:::))))
  çok sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl iyi geldi bu yorum :) Çok teşekkür ederim. İşte blog yazmanın en güzel yanlarından biri de bu. Daha önce tanışmadığın insanları kelimeleriyle seviyorsun. Takip ediyorsun. Onlar da senin kelimelerini seviyorlar ki; iyi gününde tebrik edip, kötü gününde destek oluyorlar sanki uzun yıllardır tanışıyormuşcasına.

   Güzel dilek sahiplerine her zaman dediğim gibi, gönlünüzden geçen güzelliklerin bin katı size nasip olsun. Sevgilerimle...

   Sil
 3. Hic kendini uzme kaybeden onlar kazanan sensin. Hem daha guzellerini bulacaksin hakediyorsunda...birak onlar pisikleri kotu yureklilikleriyle kalsinlar :)
  Sana bol umut dolu ve sans dolu bir hafta dilerim, yuregini ferah tut
  sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Bu moral desteğiyle kim tutar beni :) Sevgilerimle :)))

   Sil
 4. o zaman yeni biş bul hadi işallah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah. İK siteleri ile savaşım başladı bile, çok zalimler, bende ne yoksa listede var oluyor mutsuz kedi moduna geçiyorum ama bulacağım inşallah :)

   Sil
 5. Geçmiş olsun revnak..
  Mutlu olmadığın yerden ayrılmak la iyi yapmışsın. Umarım en kısa zamanda gönlüne göre iyi bir iş bulursun. Şans hep seninle olsun. .kpss ile kamu şansı yokmu. Yine en iyisi kamu galiba. . Iyi haberlerini bekliyecez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu sene de Kpss ye gireceğim her sene olduğu gibi, bu anlamda şansıma pek güvenmiyorum ama yine de denemekten zarar gelmez. Teşekkür ederim inşallah hep iyi havadisler üzerine konuşuruz :)

   Sil
 6. Çok geç gördüm yaa :(
  Nasılsın iyi misin peki? Hiç üzme kendini hiççç bol bol dua ederiz biz sana. İyi şanslar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Alperciğim :) İyiyim, son 2 yıldır olmadığım kadar iyiyim hem de :) İnşallah daha da iyi olacağım o kadar koşuşturma sonrası bu durgunluk da güzel geldi, çok sağol :)

   Sil
 7. Allah bir kapıyı kapar diğerini açar. Hayırlı kapılar açılması dileğiyle. Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de en çok söylediğim, sevdiğim ve inandığım sözlerden/dualardan biridir :) Teşekkür ederim, sevgilerimle :))

   Sil
 8. ben de yaşamıştım... insan eve geldiğinde gerçekten değişik bir huzur kaplıyor ruhu
  Allah gerçekten ummadığın anda ummadığın güzellikte kapı açıyor,inanmaktan vazgeçme
  ve umutlu ol,bu günler de geçecek
  sevgiler

  YanıtlaSil
 9. Çok teşekkür ederim :) Ben de aynı inançtayım. Şu an bile o kadar büyük bir yük kalktı ki sırtımdan Allah daha kötü günler göstermesin ve inşallah hepimize daha güzel kapılar açsın :) Teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 10. İyi şanslar, Allah yardımcın olsun ve gönlüne göre versin. Aynı dertten muzdarip biri olarak ikimize de güzel şeyler diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aminnnn canım benim inşallah bu gibi sıkıntılar müjdeli haberler ile unutulur :) Biz isteyelim Allah versin inşallah. Senin de güzel haberlerin tez vakitte gelsin inşallah, öpüyorum çoook.

   Sil